top of page

KARBOMER (EDGEL 50)

Karbomer (Carbomer)

Karbomer (Carbomer); deterjan, kozmetik, ilaç, homecare vb. sektörlerde genellikle kıvamlaştırmak ve jel forma getirmek için kullandığımız ürünlerdir.

 

Karbomer ürün gruplarımız müşterilerimize farklı çeşitler sunmakta ve EDGEL Carbomer ürünleri farklı sektörlere uygun viskozite aralıkları ile kalite/fiyat avantajı sağlamaktadır.

 

EDGEL 50 çözeltileri, yüksek sıcaklıkta, viskozitede ve kararlılıkta önemli değişiklikler göstermez. EDGEL 50, sulu çözeltiler için  kıvamlaştırma ajanıdır. Bu solüsyonlar psödoplastiktir ve tiksotropik değildirler. Jel yapısı kolayca parçalanır, kesilip tekrar başlangıç haline döner.

 

EDGEL 50; özellikle berraklık, kolay kullanım ve daha az köpük ile optimize edilmiş, transparan jel üretimleri için çok uygun bir Carbomer sınıfıdır. EDGEL 50 yüksek verimlilik gösterir, emülsiyon stabilizasyonu ve katı parçacıkların stabil süspansiyonu için etkin bir ajandır. EDGEL 50 saç bakımı ve cilt bakım ürünlerinde, jel, losyon ve krem formülasyonu için kullanılır.

 

Poli (akrilik asit) (PAA; ticari isim Carbomer), akrilik asitlerin sentetik yüksek moleküler ağırlıklı polimerleridir. Bunlar akrilik asidin homopolimerleri olabilir veya pentaeritritol allil eteri, sükroz allil eteri veya propilen allil eteri ile çapraz bağlanabilirler. Nötr pH’ta bir sulu bir çözeltide, PAA anyonik bir polimerdir, yani PAA’nın birçok yan zinciri protonlarını kaybedecek ve negatif bir yük alacaktır. Bu şekilde suyu emme, tutma ve orijinal hacimlerinin birçok katına kadar şişirme kabiliyetine sahip olurlar. Kuru PAA’lar beyaz, kabarık tozlar olarak satılmaktadır.  Birçok uygulama için, PAA’lar, alkali metal veya amonyum tuzları formunda kullanılır. Örn; sodyum poliakrilat.

 

Poliakrilik asit, iyonizasyon derecesi çözelti pH’ına bağlı olan zayıf bir anyonik polielektrolittir. Düşük pH’larda iyonize olmayan formunda PAA, çeşitli noniyonik polimerler (örneğin polietilen oksit, poli-N-vinil pirrolidon, poliakrilamid ve bazı selüloz eterler) ile birleşebilir ve hidrojenle bağlı interpolimer kompleksleri oluşturabilir.  Sulu çözeltilerde PAA, aynı zamanda zıt yüklü polimerler (örneğin kitosan), sürfaktanlar ve ilaç molekülleri (örneğin streptomisin) ile polikompleksler oluşturabilir.

 

Uygulamalar


Poliakrilik asit ve türevleri, tek kullanımlık çocuk bezlerinde, iyon değiştirici reçinelerde ve yapıştırıcılarda kullanılır. Karbomerler ise özellikle ilaç, kozmetik, reşo yakıtı, ultrason jelleri ve boyalarda kalınlaşma, dağıtma, süspanse etme ve emülsifiye edici maddeler olarak da popülerdir. PAA antiseptik klorheksidin glukonatı inaktive edebilir. Nötralleştirilmiş Karbomer (poliakrilik asit) jelleri, cilt bakımı veya cilt hastalığı tedavi ürünleri jeli gibi tıbbi uygulama ürünleri için biyo-uyumlu matrisler elde etmek için uygundur.

 

Karbomerler, reşo yakıtı (kıvılcım alabilen alkollü berrak jeller), Kozmetik (özellikle saç jöleleri) ve ultrasound jelleri gibi ürünlerin üretiminde kullanılmak için çok uygundur ve istenen viskoziteye göre % 0,1 ile % 1 aralığında kullanılabilir.

 

Karbomer topaklanma oluşumunu engellemek için yavaşça suya katılıp karıştırılır, uygun sürelerde suda bekletip şişirildikten sonra nötralleştirildiğinde berrak bir jel elde edilir. Nötralleştirmek için kullanılacağı ürüne göre organik bazlar (NaOH, KOH, NH4OH vb.) veya organik aminler (TEA, AMP, AMPD vb.) seçilebilir.

bottom of page